10 Haziran 2024, Pazartesi Başkan Balcıoğlu, İBB Meclisi'nde Kadınlar Plajı Tartışmalarına Açıklık Getirdi Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Silivri Selimpaşa Mahallesi'nde belediye tarafından kapatılan kadınlar plajı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Balcıoğlu, İBB Meclisi'nde Kadınlar Plajı Tartışmalarına Açıklık Getirdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konuşan Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, konuşmasında hukuk devleti vurgusu yaparak, "Türkiye Cumhuriyeti devleti hukuk devletidir. Özel ya da tüzel kişiler, yani herkes ancak ve ancak yasalar çerçevesinde hareket edebilir. 'Ben yaptım oldu' anlayışıyla hareket edemeyiz, etmemeliyiz de," dedi.

Göreve başladığından itibaren Selimpaşa’da ki kadınlar plajı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, CİMER ve çeşitli kurumlardan kendisine ulaşan belgelerde, kıyıların herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olduğu, buralarda hiçbir yapı, duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek gibi engellerin oluşturulamayacağının belirtildiğini ifade etti.

Kadınlar Plajının Yasal Durumu

Başkan Balcıoğlu, Selimpaşa’daki kadınlar plajının tamamıyla kayıt dışı ve yasa dışı olduğunu belirterek, "Bu bahse konu Selimpaşa’daki alanda imar edilen kadınlar plajı tamamıyla kayıt dışı ve yasa dışıdır. Benim gerek siyasi ekibim, gerekse idari ekibim, kimsenin giyimiyle, düşüncesiyle, değer yargılarıyla işimiz yok, bu kadar net. Kimsenin de olmamalı. Burası özgür bir ülke. Bununla birlikte biz özellikle yasalar içerisinde hareket ettik ve çıkar yolu aradık, ancak bulamadık. O sebeple bu alanı tekrar kamunun kullanımına açtık," dedi.

Cumhur İttifakı Meclis Üyelerine Çağrı

Başkan Balcıoğlu, uygulamanın yasal çerçevede olup olmadığı üzerinden değerlendirme yaptıklarını belirterek, "Bizim değerlendirmemiz, uygulamanın yasal çerçevede olup olmadığı üzerinden yapılarak gerekli işlem yapıldı.” dedi.

Bora Balcıoğlu Cumhur İttifakı meclis üyelerine seslenerek “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğunuz var, yasa yapma hakkı elinizde. Değiştirin yasayı bir değil iki tane kadınlar plajı yapacağım, söz veriyorum. Ben bunu Silivri Belediye Meclisi'nde de anlattım. Orada dört tane direk dikmekle olmuyor, ben altı tane direk dikeceğim, hatta denizi de kapatacağım, ya bu kadar net. Bu konu içinde Yasayı değiştirin, ben sadece Yasayı uyguladım," dedi.
Haber Fotoğrafları
Hızlı Menü