Kardeşlik ilişkisinin kurulmasıyla;

- Şehirlerimiz arasında kültürleri bir olan ve uzun süre ayrı kalmış milletlerin yakınlaşmasını,
- Kardeşlik ve yardımlaşmanın geliştirilmesini,
- Eğitim, kültür, çevre ve ticaret alanlarında deneyim alışverişlerinin gerçekleştirilmesini,
- Şehirler arasında ortak örf, adet, gelenek ve manevi bağların kuvvetlendirilmesini,
- Ortak bir geçmişi ve tarihi olan iki kentin halkının bu ortak kültürel miraslardan faydalanması için çalışmalar yapılmasını amaçlamaktadır.

Şehirlerimiz temsilcileri arasında gerçekleştirilen birçok temaslardan sonra bu tür ilişkinin kentler için yararlı olacağı görüşüne varılmıştır. Kardeş Şehir ilişkisi toplumlararası diyoloğun gelişmesine olumlu katkılar sağlayacaktır.

Kardeş Şehirlerimiz :

Aytos (Bulgaristan)
Bulgaristan’ın doğusunda Burgaz ilinin ilçesidir.Dağlık bir alanda bulunur.Nüfus 2007 verilerine göre 25,030 kişidir.Nüfusun çoğunluğunu Türkler oluşturmaktadır. Aytos Belediye Başkanı Evgeni Vrabchev’tir. Türkiye Cumhuriyeti Silivri Kenti ile Bulgaristan Cumhuriyeti Aytos Kenti,iki ... ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve kalıcı işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla aralarında Kardeş Şehir ilişkisi kurmaya karar vermişlerdir. Aytos Eski Belediye Başkanı İvelin YORDANOV ile kardeşlik belgesi imzalanmıştır. Kardeş Şehir İlişkilerimiz bilgi alışverişi ve ziyaretlerle sürdürülmektedir.
Campina (Romanya)
Romanya’nın tarihsel önemi büyük olan bir kentidir.Turistik olarak ziyaret edilebilecek pek çok tarihi bina,müzeler,kiliseler bulunmaktadır.Nüfusu 38.758 kişidir.Campina Belediye Başkanı Tiseanu Horia’dır. Türkiye Cumhuriyeti Silivri Kenti ile Romanya Cumhuriyeti Campina Kenti,iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve kalıcı işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla aralarında Kardeş Şehir ilişkisi kurmaya karar vermişlerdir. 8.01.2003 tarihinde Campina Eski Belediye Başkanı Gheorghe TUDOR ile kardeşlik belgesi imzalanmıştır.
Nesvizh (Beyaz Rusya)
Türkiye Cumhuriyeti Silivri kenti ile Belarus Cumhuriyeti Nesvizh kenti,iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve kalıcı işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla aralarında Kardeş Şehir ilişkisi kurmaya karar vermişlerdir.26.03.2003 tarihinde Nesvizh Eski Belediye Başkanı Födir PRİVALOV ile kardeşlik belgesi imzalanmıştır.
Stari Grad (Bosna Hersek)
Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin bir kenti olan Saraybosna Stari Grad, bir çok özelliği ile Türkiye Cumhuriyeti kentlerine benzer. Kor ateşinde Türk kahvesi, böreği, tarihi, mimari ve sosyal yapısı ile adeta Türk şehri gibidir. Şehir, tarihsel yapıtları bakımından zengindir. Kaleleri ve camileriyle ünlü olan şehrin bu tarihsel yapıları, Bosna-Hersek Cumhuriyeti’nin diğer şehirlerinde olduğu gibi savaş sırasında özellikle tahrip edilmiş ve büyük zarar görmüşlerdir. İki dost ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve kalıcı projeler üretilmesi adına Kardeş Şehir protokolü, 04 Haziran 2010 tarihinde Saraybosna Stari Grad Belediyesi Meclis Salonu’nda imza altına alınmıştır.
Velingrad (Bulgaristan)
Bulgaristanın bir kenti olan Velingrad, 25.800 nüfusludur. Velingrad belediye başkanı Ivan Lebanov'dur. 20.09.2012 tarihinde Velingrad ile kardeşlik belgesi imzalanmıştır.