SEL FELAKETİNİN ETKİLERİ SÜRÜYOR
09 Eylül 2009, Çarşamba
SEL FELAKETİNİN ETKİLERİ SÜRÜYOR
HABER FOTOĞRAFLARI
Silivri'yi adeta felç eden aşırı sağanak yağışlar, bölgede birçok ev ve işyerini sular altında bırakarak büyük bir maddi hasara yol açtı. Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ilçeye gelerek, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile birlikte bölgede incelemelerde bulundu.

 

Silivri'nin son yıllarda yaşadığı en büyük sel baskınının etkileri sürüyor. Yaklaşık 2000 ev ve işyeri ile 200'den fazla aracın sular altında kaldığı, 4 kişinin kaybolduğu ve 1 kişinin de hayatını kaybettiği felaketin izleri sular çekilmeye başlayınca ortaya çıktı. Birçok kişi evini boşaltma kararı alırken, çok sayıda vatandaş da evlerine basan suyu boşaltmak ve eşyalarını kurtarabilmek için uğraşıyor.
 
BAKANLAR İLÇEYİ ZİYARET ETTİ
Yaşanan felaketin ardından Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ilçeye gelerek, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile birlikte bölgede incelemelerde bulundu. Ulusal ve yerel birçok basın mensubunun da eşlik ettiği ziyaretlerde, ilçede en çok hasar gören yerler ziyaret edilerek, yapılması gereken çalışmalar hakkında görüş bildirildi.
 
DEMİR: "YARALARI SARMA NOKTASINDA BÜYÜK BİR GAYRET İÇERİSİNDEYİZ"
Bölgeyi ilk olarak Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir ziyaret etti. Öncelikle ilçede en çok zarar gören Selimpaşa'yı ziyaret eden Demir; "Bölgede son 80 yılın en büyük yağışının meydana geldiğini öğrendik. Bundan daha fazla yağış alabileceğini de düşünerek, suyun en kısa sürede güvenli bir şekilde, yapılan alt yapılar eşliğinde denize ulaşmasını sağlamalıyız. Bölgenin kısa zamanda bu kadar yağış alması çok önemli. İlçe 6- 8 ayda aldığı yağışı bir günde aldı. Biz yağmuru denize akıtma konusunda gereğini yaparak, tedbirleri almak durumundayız. Mağdur olan vatandaşlarımızın tek tek isim tespiti yapılsın. Biz onlara para göndereceğiz. Bu sayı 2000'de olsa, 5000'de olsa, 10.000'de olsa biz bu konuda gerekeni yapacağız. İller Bankacılığı aracılığıyla, belediyemizin alt yapı hasarlarıyla ilgili bir çalışma yapacağız. Yaraları sarma noktasında büyük bir gayret içerisindeyiz. Sizlerle birlikte bu konudaki alt yapı hasarlarını ve onları giderme noktasında katkı sağlama içerisinde olacağız. Afeti ancak yaşayan bilir. Dolayısıyla bu hasar tespitlerinin sağlıklı bir şekilde yapılması çok önemli" dedi. Karadeniz bölgesinde de taşmalar meydana geldiğini ancak alt yapısı yeterli olan yerlerde sorun çıkmadığını belirten Bakan Demir; "Birçok bölgede aynı şekilde yüksek yağış olmasına rağmen, Güneysu'da hiç taşma olmadı. Çünkü alt yapı yeterli olduğu için, taşkınlıklara sebebiyet vermedi" şeklinde konuştu. Daha sonra Silivri merkezde meydana gelen hasarları inceleyen Demir; "Ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Tüm ilçe halkına geçmiş olsun" dedi. 
 
EROĞLU: "BÖLGEYE GEREKLİ YARDIMLARI YAPACAĞIZ"
Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir'in ardından, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da bölgeye intikal ederek, incelemelerde bulundu. Silivri Kaymakamlığı'nda bir toplantı gerçekleştiren Eroğlu; "100 yılda, hatta 500 yılda bir tekerrür eden yağmurun buraya düştüğünü görüyoruz. Dolayısıyla bu da büyük bir taşkına neden oldu. Silivri ve Selimpaşa'da büyük hasar var. Bayındırlık ve İskân Bakanımız da bölgeyi gezdi. Bakanlığıma bağlı tüm birimleri şuanda bu bölgeye yönlendirdim. Yaşanan bu sorunlar dere ıslahından değil, dere kenarına yapılan evlerden kaynaklanmaktadır. Dere yatağını işgal ederseniz, bir gün gelir dere işgal edilen yatağını geri alır. Bu tabiatın bir kanunudur. Yaşanan sel felaketlerinde birçok acı kaybımız oldu. Bizi en çok üzende budur. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Bölgeye gerekli tüm yardımları yapacağız" dedi. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Başkan Yardımcısı Zafer Ercan, bölgenin son durumu hakkında Bakan Eroğlu'na bilgi verdi. Bakan Eroğlu daha sonra ilçeyi gezerek, esnafa ve vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.
 
YARDIM ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR
Silivri Piri Mehmet Paşa İlköğretim Okulu ve Selimpaşa Ek Hizmet Binası'nda oluşturulan kriz masasında, selden zarar gören vatandaşlar koruma altına alındı. Silivri Belediyesi, Silivri Kaymakamlığı, Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) işbirliğince yürütülen çalışmalarda afet zedelere 2100 adet kumanya, 3750 adet ekmek ve pide, 1700 kişiye de sıcak yemek dağıtımı yapıldı. Yardım çalışmaları, 13 Eylül 2009 Pazar güne kadar devam edecek.
 
IŞIKLAR: "İLÇEMİZİN AFETTEN ZARAR GÖREN BÖLGE OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ"
Bölgede kurtarma çalışmalarının tamamlandığını ve ulaşılamayan bölge kalmadığını ifade eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar; "Yaşanan afet sonrasında yaralarımızı hızla sarmaya çalışıyoruz. Bölgede birçok hasar ve mal kaybı yaşandı. Bölgede bulunan 300 esnafımız büyük zarar gördü. Bu esnaflarımızın zarar görmesi, tüm çevre esnafımızı da olumsuz etkiledi. Bu nedenle Maliye Bakanlığımızdan esnafımızın vergi borçlarının ve Esnaf Kredi Kooperatifi'nden kredi kullanan esnaflarımızın borçlarının ertelenmesi talep ediyoruz. İSKİ'nin yapmış olduğu kurtarma çalışmaları sırasında birçok sayaç patladığı için vatandaşlarımız kullanmadığı suyu ödemek durumunda kalma sıkıntısıyla karşılaşacaktır. Bu nedenle İSKİ'nin 1 ay boyunca tüm ilçe genelinde ödeme talep etmemesini istiyoruz. Karayollarında meydana gelen hasarın onarılması için İller Bankası'nın bu konuda bölgemize kaynak aktarması ve alt yapı hizmetlerinin verilmesi gerekmektedir. Bu konuda gereken hassasiyet ve önemin ilçemiz adına verileceğini umarak, Silivri'nin afetten zarar gören bölge olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu. Bölgede Silivri Belediyesi'ne bağlı ekipler, Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve Çevre Bakanlığı Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Silivri İlçe Emniyet ve Jandarma Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ile çalışmaların tüm hızıyla sürdürüldüğünü belirten Başkan Işıklar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bölgedeki yoğunluk nedeniyle çalışmaları bölgelendirerek sürdürdüğünü ifade etti.